Hana Suberová - hormonální jóga

Terapie pohybem s.r.o.
+420 608 824 787
hsuberova@gmail.com

 

 

Hormonální jóga - cviky

Hormonální jógová terapie podle Dinah Rodrigues je ucelená sestava cviků sestávající z tak zvané části prohřívací a části denní. K sestavě patří ještě protistresové cviky. Cvičení celé sestavy trvá 30 minut, ideální je cvičit každý den.

Jelikož se jedná o ucelenou sestavu, není vhodné cviky v sestavě měnit, vynechávat či si je přizpůsobovat. Vždy je vhodné případné adaptace konzultovat s lektorem. 
 
Sestavu hormonální jógy se naučíte od certifikované lektorky či lektora hormonální jógy. Jako podpůrný si můžete pořídít knihu nebo video průvodce se sestavou hormonální jógy, které je na DVD. Naleznete ho na webu Dinah Rodrigues. DVD je v českém jazyce. Nově můžete cvičit hormonální jógu doma díky online lekcím
 
Ukázka: Cvik poletující vlasy 
Cvik působí blahodárně na páteř a nadledvinky. Také pomáhá zlepšit růst vlasů. 
 
Sedíme v tureckém sedu či na patách. Zaklesneme ruce do sebe (jedna dlaň směřuje ven, druhá dovnitř), dlaně zhruba na úroveň ramen. S nádechem se otáčíme na jednu stranu, s výdechem na druhou. Zopakujeme 7x s dynamickým dechem bhastrika a poté  vystřídáme. 
 
Ukázka: Antistresový cvik nádí šódhana v koncentraci 
Nádí šódhana, harmonizační dech pomáhá například večer "uklidit" v hlavě a připravit na kvalitní spánek. Položíme se již do postele, zavřeme oči. 
Celý cvik probíhá tak, že se střídavě koncetrujeme na jednu a druhou nosní dírku. 
Koncentrujeme se na levou nosní dírku a pomalu nadechujeme, pak se koncentrujeme na pravou a vydechujeme, pravou je nádech, levou výdech, levou nádech, pravou výdech, .... Nakonec vydechneme levou nosní dírkou.